W związku ze zmianą Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. 2018 poz.2268 z późn. zm.) dokonaną ustawą nowelizującą, z dnia 11 września 2019 r., o zmianie ustawy Prawo wodne ( Dz. U. 2019 poz. 2170), jak również innych aktów prawnych rangi ustawowej oraz zbliżającej się nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach, w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjował prace nad nowym rozporządzeniem zmieniającym. Mowa tu, o opublikowanym projekcie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne wspomnianego rozporządzenia nowelizującego.

            Podstawę prawną wydania nowego rozporządzenia stanowi art. 45 ust 1 pkt.
1 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wspomniany artykuł stanowi, że: Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określi, w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowe warunki lub tryb przyznawania, wypłaty lub zwrotu pomocy w ramach poszczególnych działań, poddziałań lub typów operacji objętych programem, a także przestrzenny zasięg wdrażania tych działań oraz poddziałań […].

            Wspomniana na wstępie nowelizacja ustawy Prawo wodne wprowadziła regulację, zgodnie z którą korzystanie z wód do nawadniania upraw i gruntów oraz w związku z potrzebami działalności rolniczej w ilości przekraczającej 5m3 /dobę jest tzw. szczególnym korzystaniem z wód. Jest na nie wymagane pozwolenie wodnoprawne. Z kolei wspomniane, w treści projektu Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zgłoszenie wodnoprawne będzie koniecznie na tworzenie stawów zasilanych za pomocą wód gruntowych, opadowych lub roztopowych o powierzchni nie większej aniżeli 1000 m2.

            Zwrócić należy również uwagę, na uwzględnienie w projekcie dokumentu, który stanowić będzie załącznik do wniosku o udzielenie pomocy w ramach wykonywania ujęć wód podziemnych nie wymagających tworzenia projektu geologicznego. Dokumentem tym ma być opinia, którą sporządzać będzie osoba posiadająca kwalifikacje geologa.

            W sytuacji braku załączenia wspomnianej opinii, zgłoszenia wodnoprawnego lub pozwolenia wodnoprawnego do wniosku o udzielenie pomocy w ramach poddziałania ,,Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”, wniosek taki będzie pozostawiony bez rozpoznania. Dodać trzeba, że opinia geologa zawierać będzie informację o skutkach oddziaływania planowanej inwestycji na wody podziemne.

            Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.