W trakcie majówki weszła w życie nowelizacja przepisów związanych z RODO. Dwa tygodnie wcześniej opublikowano ją w Dzienniku Ustaw. Zmiany objęły 162 akty prawne i związane są z wieloma sektorami.

Dotyczą m.in. klientów banków, którzy nie otrzymają kredytu. Do tej pory bank nie musiał uzasadniać odmownej decyzji, teraz zobowiązany będzie ją wyjaśnić. Jeśli natomiast leczmy się w szpitalu, po skończonej hospitalizacji będziemy mogli otrzymać kopię całej naszej dokumentacji medycznej bez żadnych przeszkód i za darmo.

Sporo zmieni się również w Kodeksie Pracy – wprowadzone modyfikacje są korzystne przede wszystkim dla pracowników. Przyszły pracodawca będzie mógł pytać kandydata o imię i nazwisko, ale już nie o adres czy dane rodziców. Wystarczyć musi mail i numer telefonu do kandydata. Są też ograniczenia w przetwarzaniu danych, np. o wykształceniu, kwalifikacjach zawodowych czy poprzedniej pracy kandydata. Można ich żądać tylko, gdy to niezbędne na określonym stanowisku. W każdym przypadku pracodawca będzie musiał uzasadnić potrzebę gromadzenia takich danych. Informacje kandydat będzie podawał w formie oświadczenia, które pracodawca będzie mógł weryfikować w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli kandydat odmówi udostępnienia swego zdjęcia w CV, przedsiębiorca nie może go z tego powodu gorzej traktować.

Nowe przepisy przewidują też obowiązek ograniczenia monitoringu w miejscu pracy, by po 19 maja nie obejmował pomieszczeń działającego w firmie związku zawodowego.

Przedsiębiorcy natomiast ucieszą się z paragrafu, który chroni przed tzw. „oszustwami na RODO”. W minionym roku wiele osób wykorzystywało przepisy, tłumacząc wyłudzenia czy wymuszenia obostrzeniami związanymi z danymi osobowymi. Od teraz takie działania będą traktowane jak przestępstwo.

Podstawa prawna: ustawa z 21 lutego 2019 r. (DzU z 19 kwietnia 2019 r., poz. 730)
Źródło: Rzeczpospolita, PAP