W drugiej połowie sierpnia upływa termin składania uwag do projektu Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego w ramach uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych oraz opiniowania.

 Podstawa podjęcia prac nad projektem Rozporządzenia w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego wynika z treści art. 75 ust. 3 Ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. poz. 819, z późn. zm.).

 Zgodnie z brzmieniem wspomnianego przepisu upoważaniającego, Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:

1) terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania wpłat, o których mowa w ust.1,

2) sposób i terminy rozliczenia należności z tytułu wpłat, o których mowa w ust.1 – mając na względzie, aby wysokość wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nie wpływała w istotny sposób na zwiększenie kosztów działalności podmiotów obowiązanych do ich uiszczenia, konieczność zapewnienia skuteczności sprawowanego nadzoru oraz możliwość rozliczania należności z tytułu wpłat na pokrycie kosztów nadzoru w postaci dokumentu elektronicznego w rozumieniu art. 3 pkt 2 Ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zaznaczyć należy, że omawiany projekt rozporządzenia ma zmienić obecnie obowiązujące Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 października 2017 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego (Dz. U. 1914).

            Wnioskodawca - Minister Finansów, wskazał w dokumencie Ocena Skutków Realizacji, że proponowane zmiany dotyczą sposobu wyliczania wpłaty na koszty nadzoru oraz terminu jej wnoszenia oraz wysokości stawki. Nowe rozporządzenie ma umożliwić uproszczenie trybu dokonywania wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego. Zakres regulacji projektu zgłoszonego przez Ministra Finansów szczegółowo określono w § 1 projektu. Wskazano tam, że rozporządzenie określa:

1)     terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego, o których mowa w art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, zwanych dalej „kosztami nadzoru”;

2)     sposób i terminy rozliczenia należności z tytułu wpłat na pokrycie kosztów nadzoru.

            Zgodnie z projektem zniesiony ma zostać podział na dwie półroczne zaliczki i zastąpiony roczną zaliczką wyliczaną w oparciu o dane za miniony rok. Wpłata będzie uiszczana przez pośrednika kredytu hipotecznego raz w ciągu danego roku, w terminie upływającym wraz z końcem pierwszego kwartału. Pozostać ma w mocy dotychczasowy obowiązek przedkładania rocznej deklaracji.  

            W § 2. ust 1. projektu rozporządzenia określono sposób wyliczania wysokości wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru, należnej od pośrednika kredytu hipotecznego, za dany rok kalendarzowy. Będzie on obliczany jako iloczyn procentowego udziału zaliczek należnych od pośrednika kredytu hipotecznego w danym roku kalendarzowym, w ogólnej sumie zaliczek należnych za dany rok kalendarzowy od pośredników kredytu hipotecznego oraz kosztów nadzoru do pokrycia w danym roku kalendarzowym. W § 2 ust. 3 projektuje się, że: ,,Wartość kosztów nadzoru do pokrycia w danym roku przyjęta do wyliczenia należnej wpłaty jest ustalana w wysokości nieprzekraczającej iloczynu sumy przychodów pośredników kredytu hipotecznego z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego w danym roku kalendarzowym i stawki 0,3%”. Obecnie wysokość stawki wynosi 0,15%.

            W § 3 projektu ustalono zasady wyliczania przez pośrednika kredytu hipotecznego wysokości zaliczki za dany rok kalendarzowy na poczet pokrycia kosztów nadzoru w wysokości stanowiącej iloczyn sumy przychodów z działalności pośrednictwa kredytu hipotecznego uzyskanych przez pośrednika kredytu hipotecznego, w tym przez jego agentów, w roku poprzedzającym rok, za który jest wpłacana zaliczka, i stawki 0,3%. Podkreślić trzeba, że wysokość obecnie obowiązującej stawki wynosi 0,1%. Wspomniani pośrednicy będą wpłacać zaliczkę najpóźniej do końca pierwszego kwartału danego roku kalendarzowego. Pośrednicy kredytów hipotecznych dokonywać będą wpłat zaliczek przelewem na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

            Zaznaczyć warto, że wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym, jak i należna suma zaliczek, za dany rok kalendarzowy od wszystkich pośredników kredytu hipotecznego ogłaszana będzie przez Przewodniczącego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

            Na pośredników kredytu hipotecznego w § 6 projektuje się nałożenie obowiązku składania Komisji Nadzoru Finansowego deklaracji wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od pośrednika kredytu hipotecznego, w której to pośrednicy wykazywać będę kwotę należnej wpłaty oraz kwotę ewentualnej nadpłaty albo niedopłaty. Termin składania deklaracji upływać będzie z dniem 30 czerwca danego roku.

            Zgodnie z projektem, rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.