Według zaproponowanego przez Komisję Europejską budżetu na lata 2021-2027 - na Wspólną Politykę Rolną będzie o 5% mniej, a na Politykę Spójności o 7 % mniej. Wynika to z zakładanego Brexitu.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zachowane będą dwa filary:

I filar, z którego finansowane są dopłaty bezpośrednie oraz interwencje rynkowe,

II filar, z którego w szczególności jest finansowany PROW.

W jaki sposób możemy zaprojektować WPR, aby chronić środowisko i klimat, jak i rolników?

Zdaniem przewodniczącego Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim Norberta Linsa, niemieckiego posła do PE, dobrze byłoby zaakceptować wniosek Komisji, aby 40% budżetu WPR wykorzystać na wyzwania związane ze zmianami klimatu, a 60% na produkcję żywności i inwestycje.

W nowej polityce rolnej UE będzie duży nacisk na działania związane z poprawą oddziaływania rolnictwa na środowisko, przeciwdziałanie zmianom klimatu, ochronę jakości wód i gleb. Wspierane będzie m.in. przywracanie naturalnego biologicznego charakteru rolnictwa, oraz wprowadzenie bardziej przyjaznych dla środowiska środków ochrony roślin, nawozów, a także przyjaznych naturalnemu środowisku technologii w produkcji zwierzęcej oraz poprawa bioróżnorodności.

Polskie dopłaty bezpośrednie są nieco niższe niż średnie w UE. Natomiast wsparcie z PROW jest wyższe niż w większości krajów europejskich.

 

 

Źródło: Agro,Magazyn ludzi przedsiębiorczych nr 11 (136) 2019