Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła główne punkty Zielonego Ładu „osiągnięcie neutralności klimatycznej UE w 2050 r. oraz znaczne przyśpieszenie walki o klimat”.

Zielony Ład to na razie harmonogram, który określa, kiedy Komisja Europejska przedstawi projekty konkretnych przepisów. Ich celem będzie osiągniecie neutralności klimatycznej – zredukowanie emisji gazów, w całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Fransa Timmermansa jest uczynienie transformacji sprawiedliwą społecznie, by nikogo nie pozostawiać w tyle w ramach realizacji Zielonego Ładu.

Von der Leyen powtórzyła, że KE chce zmobilizowania i wsparcia najbardziej wrażliwych regionów i sektorów, w których odejście od paliw kopalnianych, a głównie od węgla, będzie powodowało największe problemy - kwotą 100 mld euro. Unia Europejska promuje odnawialne źródła energii. Rodzaje odnawialnych źródeł energii: energia wodna, geotermalna, prądów morskich, słoneczna, wiatru, biopaliwa, biomasa, biogaz. Kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację.

Polska chce więcej zapisów o konkretnych liczbach, chodzi o pieniądze; jest w miarę zadowolona z deklaracji o wsparciu w wysokości 100 mld euro przez "mechanizm sprawiedliwej transformacji" oraz domaga się jasnego zapisania,że dodatkowa pomoc nie może być skrojona kosztem odchudzania kopert krajowych w polityce spójności i polityce rolnej w budżecie unijnym na lata 2021-2027.

Niektóre założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

  1. od 2030 r. z unijnych rynków mają zniknąć wszystkie plastikowe opakowania;
  2. na drogach ma być mniej ciężarówek: 75% transportu ma się odbywać koleją lub za pośrednictwem statków;
  3. renowacja budynków, ocieplanie;
  4. w miastach ma być mniej korków, a ich rozładowaniu mają pomóc nowe technologie;
  5. ma powstać w całej Unii milion miejsc do ładowania samochodów elektrycznych, także poza miastami;
  6. propozycja produktów, które można naprawić lub ponownie użyć;
  7. rolnicy mają stosować mniej nawozów sztucznych.

 Postscriptum: 

Rada Europy przyjęła Zielony Ład, co oznacza osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 oku. Z porozumienia wyłamała się Polska, odmówiła zobowiązania się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. 

KE zatwierdziła cel  neutralności. Unia będzie realizować swoją strategię, niezależnie od zdania polskiego rządu.