W mijającym tygodniu Ministerstwo Aktywów Państwowych wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości podjęło kolejny etap prac nad projektem Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt za realizację którego odpowiedzialny jest Minister Aktywów Państwowych został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

            W Ocenie Skutków Regulacji wnioskodawca podkreśla, że od chwili wejścia w życie obecnie obowiązującego Kodeksu Spółek Handlowych – 15 września 2000 roku, realia gospodarcze w dzisiejszej Polsce są zupełnie odmiennie od tych, które towarzyszyły uchwaleniu kodeksu dwadzieścia lat temu. Zwraca się uwagę zwłaszcza na fakt, że Rzeczpospolita coraz częściej jest miejscem wybieranym przez zagranicznych inwestorów jako miejsce do alokacji kapitału. Nie sposób również pominąć faktu, że polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie Środkowo-Wschodniej.

            Podjęcie prac nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych motywowane jest przekonaniem o konieczności wzmocnienia instrumentów umożliwiających wykonywanie wewnętrznego nadzoru w obrębie podmiotów prowadzących działalność ekonomiczną. Wnioskodawca wskazuje, że: ,,Pogoń za osiąganiem coraz wyższych wskaźników wydolności operacyjnej nie może tworzyć sytuacji potęgujących ryzyko, które będzie wymykać się wszelkim przewidzianym mechanizmom kontrolnym. Rolą ustawodawcy powinno być baczne przypatrywanie się realnym potrzebom uczestników rzeczywistości gospodarczej oraz podejmowanie działań zmierzających do zwiększania efektywności procesów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwami”.

            Jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest wprowadzenie do KSH regulacji tzw. ,,prawa holdingowego”. Dotychczas regulacja ta obecna była w KSH w postaci art. 7 związanego z tzw. holdingami umownymi, który to artykuł ma zostać uchylony w drodze omawianej tu nowelizacji. Wnioskodawca zwraca uwagę, że w KSH brakuje regulacji dotyczącej tzw. holdingów faktycznych, a tych w Polsce jest najwięcej, stąd też projektuje się wprowadzenie nowego Działu IV pt. "Grupy spółek" w ramach tytułu pierwszego Kodeksu pt. Przepisy ogólne. Zaznaczyć należy, że przepisy dotyczące holdingów faktycznych będą mogły być stosowane również wobec holdingów umownych.

            Kolejnym celem nowelizacji Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych jest dążenie do traktowania rady nadzorczej jako organu odpowiedzialnego nie tyle za kontrolę, ile za bycie równorzędnym partnerem zarządu spółki. Nowelizacja ma również umożliwić zwiększenie nadzoru właścicielskiego w drodze przyjęcia regulacji zapewniających równowagę informacyjną pomiędzy organami spółki oraz rozbudowę mechanizmów kontrolnych rady nadzorczej. Projekt ma zadanie również uszczegółowić katalog obowiązków członków organów spółek oraz określić zasady ich odpowiedzialności z tytułu podejmowanych działań lub zaniechań. Projekt przewiduje również wpisanie do zapisów Kodeksu zasady osądu biznesowego, tzw. Business Judgement Rule. Wprowadzenie tej zasady ma umożliwić: ,,[...] definitywne przesądzanie o wyłączeniu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce wskutek decyzji organów, które okażą się błędne, o ile były one podejmowane w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje".

            Ponadto, nowelizacja ma również wprowadzić przepisy regulujące prawo wyboru doradcy rady nadzorczej bez udziału zarządu, regulujące zgodę na zawarcie transakcji o znaczącej wartości ze spółką dominującą, spółką zależną oraz spółką powiązaną czy też w końcu zapewnić uporządkowanie kwestii kadencji i mandatu członków organów menadżerskich. W projekcie projektuje się także ustanowienie przepisu o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy przez członka rady nadzorczej nawet po wygaśnięciu kadencji.

            Zmiany w treści Kodeksu spółek handlowych wywołają jednocześnie konieczność znowelizowania regulacji zawartych w Ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym, dotyczących systemu teleinformatycznego.

            Planuje się, że ustawa wejdzie w życie po trzymiesięcznym okresie vacatio legis.