Narastająca w Europie, od marca tego roku, pandemia COVID-19 negatywnie oddziałuje nie tylko na szeroko rozumianą gospodarkę oraz kondycję finansową osób prawnych, ale w szczególności uderza w osoby fizyczne. Związana jest z tym zdolność osób fizycznych do terminowego regulowania zaciągniętych zobowiązań finansowych, zwłaszcza kredytów. Znaczenie tzw. kredytów zagrożonych (NPL - non-performing loans) zarówno dla instytucji finansowych, jak i gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców nie może zostać zdaniem Komisji Europejskiej nie docenione. Stąd też odnotować należy inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz opracowania i wprowadzenia strategii dotyczącej mającej przeciwdziałać narastaniu liczby kredytów zagrożonych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

            Istotą nowej strategii ma być zagwarantowanie przedsiębiorcom i osobom fizycznym dostępu do źródeł finansowania, tak potrzebnych w dobie pandemii. Komisja dostrzega również zagrożenie obniżenia jakości aktywów banków, co z kolei oddziaływać będzie negatywnie na finansowanie udzielane przez banki. Zdaniem Komisji Europejskiej: ,,Wysoki poziom kredytów zagrożonych może zagrozić wzrostowi gospodarczemu w tych krajach, ponieważ obniżają rentowność banków i ich zdolność do udzielania kredytów, zwłaszcza MŚP".

            We wspomnianej strategii wyróżnić należy cztery główne cele, które zamierza osiągnąć Komisja Europejska. Pierwszym z nich ma być umożliwienie rozwoju tzw. rynków wtórnych kredytów zagrożonych. Celem tego działania ma być umożliwienie bankom likwidacji kredytów zagrożonych ze swoich bilansów. KE dąży również do wzmocnienia ochrony dłużników na wspomnianych rynkach wtórnych. Dla transparentności działań w tym obszarze projektuje się ustanowienie centralnego zbioru danych na poziomie unijnym, do zadań którego należałoby ułatwianie wymiany informacji pomiędzy sprzedającymi kredyty a je kupującymi.

            Po drugie, zdaniem Komisji należy w dalszym ciągu dążyć do zapewniania wysokich standardów ochrony konsumentów przy jednoczesnym poddaniu nowelizacji przepisów regulujących odzyskiwanie długów niewypłacalnych osób prawnych. Stworzenie spójnych przepisów prawa upadłościowego wpisywałoby się w tak istotną dla europejskiego modelu demokratycznego państwa prawnego zasadę pewności prawa.

            Po trzecie - Komisja zamierza wspierać państwa członkowskie w tworzenie na poziomie krajowym tzw. spółek zarządzania aktywami, których zadaniem jest wspieranie banków w odciążaniu ich bilansów z kredytów zagrożonych. W końcu też, Komisja Europejska dopuszcza możliwość udzielania przez kraje członkowskie środków wsparcia publicznego w celu dokonania restrukturyzacji banków. Wspomniana inicjatywa Komisji Europejskiej stanowi kontynuację wcześniejszych działań realizowanych w ramach tzw. pakietu naprawczego, wprowadzonego wiosną tego roku w obliczu pandemii. Wówczas dokonano zmian w ostrożnościowych ramach regulacyjnych.

            Podkreślić należy, że w dniu wczorajszym Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) z zadowoleniem odniósł się do kompleksowego planu działania przedłożonego przez Komisję Europejską mającą na celu rozwiązanie problemu spodziewanego wzrostu liczby kredytów zagrożonych w bilansach banków po wybuchu pandemii koronawirusa COVID-19.