Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, wraz z początkiem lutego Rada Ministrów przeszła do kolejnego etapu prac legislacyjnych nad Krajowym Systemem e-Faktur.

Dlatego też Minister Finansów skierował do konsultacji publicznych projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Główną ideą procedowanego projektu jest zamiar umożliwienia wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem przygotowywanego Krajowego Systemu e-Faktur. Projektowany system, który od roku 2023 będzie miał charakter obligatoryjny, w zamyśle wnioskodawcy umożliwić ma bieżący wzgląd w rozliczenia sprzedaży podmiotów wystawiających faktury, to z kolei, przełożyć się zarówno na dokonywanie szybszego zwrotu podatku VAT, jak i przyśpieszyć dokonywanie procesu kontroli rozliczeń u przedsiębiorców. Nie bez znaczenia jest oczywiście spodziewane zwiększenie dochodów budżetowych.

            Projektowany Krajowy System e-Faktur będzie systemem teleinformatycznym stanowiącym ogniowo pośrednie pomiędzy komputerem przedsiębiorcy wystawiającego fakturę a kontrahentem. Numery identyfikacyjne, takie jak REGON czy NIP umożliwić mają przesłanie dokumentu nabywcy. Ponadto, w celu zapewnienia płynności przepływu danych w systemie przesyłane mają być tzw. faktury ustrukturyzowane, będące szczególnym rodzajem faktur elektronicznych. Ta forma e-faktury ma być dobrowolną od końca tego roku,  zaś od 2023 roku przyjąć formę obligatoryjną. W projekcie ustawy wskazuje się, że faktura ustrukturyzowana to faktura elektroniczna, która będzie wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. dokument taki będzie ustrukturyzowanym plikiem w formacie XML, dzięki czemu w porównaniu do dotychczas wystawianych faktur w formacie PDF, eliminacji ulec ma czynnik ludzkiego błędu wynikający z nieprawidłowego odczytania zawartych danych.

            W proponowanym projekcie Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wskazuje się również, że Krajowy System e-Faktur służyć ma realizacji takich zadań, jak m.in.:

-uwierzytelnienie oraz weryfikacja posiadanych uprawnień;

-powiadamianie podatnika lub podmiotu uprawnionego o uprawnieniach, takich jak np.: udzielenie przez podatnika osobie trzeciej upoważnienia do wystawiania faktur;

-wystawianie i dostęp do faktur ustrukturyzowanych przez podatnika lub podmioty uprawnione;

-otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych;

-przechowywanie faktur ustrukturyzowanych;

-oznaczanie faktur ustrukturyzowanych numerem identyfikującym przydzielonym przez ten system;

-weryfikowanie zgodności faktur ustrukturyzowanych z wzorem faktury ustrukturyzowanej;

-analizie i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych;

-powiadamianie podatnika albo podmiotu uprawnionego do wystawienia faktury ustrukturyzowanej o dacie i czasie wystawienia faktury ustrukturyzowanej, numerze identyfikującym fakturę ustrukturyzowaną przydzielonym przez ten system albo odrzuceniu faktury ustrukturyzowanej – w przypadku niezgodności z wzorem faktury ustrukturyzowanej, jak również o braku możliwości wystawienia faktury  ustrukturyzowanej – w  przypadku niedostępności Krajowego Systemu e-Faktur.

            Wnioskodawca podkreśla, że podatnicy, którzy zdecydują się na posługiwać się fakturami ustrukturyzowanymi zwolnieni będą z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur. Ponadto, jak wskazuje Minister Finansów: ,,W KSeF to administracja podatkowa zapewnia przechowywanie wystawionych za jego pośrednictwem faktur. Ponadto dla podatników wystawiających w danym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktury ustrukturyzowane oraz spełniających pozostałe przewidziane w przepisach warunki, projektowana ustawa wprowadza preferencję w postaci skróconego do 40 dni terminu zwrotu podatku VAT".

            Interesującym jest, że synonimiczne rozwiązanie umożliwiające fakturowanie elektroniczne funkcjonuje już w takich krajach Unii Europejskiej, jak Republika Włoska (od 2004 roku), Portugalia (od 2007 roku) oraz Hiszpania (od 2015 roku).

            Podsumowując, omawiany projekt jest jednym spośród wielu rozwiązań prawnych, mających umożliwić w ostatnim czasie zarówno zwiększenie dochodów państwa jak i zapewnienie transparentności przepływów finansowych. Akcentuje się tu zwłaszcza kontrolę prawidłowości rozliczania podatku VAT. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2021 r.