Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym; - 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać!

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

 • odmawiaj (refuse),
 • ograniczaj (reduce),
 • wykorzystaj ponownie (reuse),
 • recyklinguj (recycle),
 • kompostuj (rot). 

W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było.

Produkowaliśmy i nadal produkujemy miliony ton plastiku - z tą różnicą, że w 2019 roku zaczęliśmy się tym bardziej przejmować. Przed nami wciąż jest wiele do zrobienia. Każdy, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Nie wiesz od czego zacząć?

21 praktycznych propozycji, które możesz wprowadzić do swojego życia choćby dziś.

 1. Kupuj mniej - po prostu. Rozmiary i możliwości Ziemi są ograniczone. Każdy nasz zakup, tym bardziej ten bezsensowny, szkodzi planecie. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko potrzebne towary.
 2. Zawsze miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku, mamy naprawdę niezłą kranówkę. Nie dość, że generujemy tony zbędnych śmieci, to przy okazji zatruwamy nasze ciała - w temperaturze wyższej niż 15 stopni Celsjusza, plastikowa butelka zaczyna wydzielać szkodliwe substancje.
 3. Nie wyrzucaj, naprawiaj! Bolączką dzisiejszego systemu jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Tymczasem reperowanie nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku przynosi ogromną satysfakcję. Powiedzmy NIE polityce dużych korporacji, które produkują rzeczy marnej jakości, zmuszając nas do kupowania nowych.
 4. Noś ze sobą kubek do kawy. Pijesz kawę na mieście? Większość baristów z wielką chęcią naleje ci małą czarną do twojego kubka. Co więcej - część kawiarni, przynajmniej te w dużych miastach, doceni ten ekologiczny gest i da ci rabat. Polecamy tę opcję.
 5. Nie marnuj żywności. 1/4 naszego jedzenia trafia na wysypisko śmieci. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy.
 6. Ogranicz spożycie mięsa lub przejdź na fleksitarianizm ( mięso od czasu do czasu)  "Wyprodukowanie" mięsa jest również szkodliwe, co spaliny z silników samochodów czy samolotów. Przykład? Uzyskanie kilograma wołowiny generuje emisję do atmosfery 26,6 kilogramów dwutlenku węgla.
 7. Staraj się kupować hurtowo produkty, które można długo przechowywać. Częstsze kupowanie pożywienia generuje więcej plastikowych śmieci. Polecamy robienie zapasów takich produktów jak m.in. makaron, soczewica czy ryż.
 8. Zrób torebki na warzywa i owoce z firanek! Stanowiska z owocami i warzywami generują gigantyczne pokłady plastikowych śmieci.
 9. Wybierz rower czy hulajnogę zamiast samochodu. Nie kwestionujemy samochodów, bo oczywiście są często potrzebne. Żyjąc w dużych miastach, starajmy się wybierać komunikację zbiorową czy rower.
 10. Używaj wielorazowej maszynki do golenia. Maszynki na wielorazowe żyletki dla dzisiejszego pokolenia nieco przerażające. Ale to błąd. Ich golenie wcale nie jest niebezpieczne, w dodatku - bardziej efektywne. Zresztą "żyletki" przeżywają właśnie swój renesans.
 11. Zamień żel pod prysznic na mydło, im mniej plastikowych opakowań, tym lepiej.
 12. Wspieraj firmy, które używają opakowań nadających się do recyklingu. Jest ich coraz więcej.
 13. Staraj się przygotowywać własne posiłki do pracy, często korzystamy z gotowych dań, serwowanych w plastiku. Dbajmy o to, co i w czym jemy.
 14. Kupuj mniej ubrań. Przemysł odzieżowy jest jednym z największych trucicieli naszej planety. Ubrania są coraz niższej jakości, co sprawia, że często je wymieniamy.
 15. Lataj mniej samolotem. Wiemy - to bardzo kontrowersyjny podpunkt. Samoloty są najbardziej szkodliwym dla środowiska środkiem transportu. Niemiecki ZEIT, powołując się na meteorologów z Instytutu Maxa Plancka podaje, że każdego roku na skutek emisji CO2 spowodowanej ruchem lotniczym topi się 6 000 kilometrów kwadratowych lodu w Arktyce. Każda wycieczka za Ocean czy do Tajlandii to kilkanaście kilogramów CO2 na osobę. Jeśli możesz, wybieraj kolej.
 16. Używaj naturalnych pieluch. W miarę możliwości wybierz pieluchy z tkaniny - to pomaga środowisku i jest przyjemniejsze dla skóry dziecka. Zużyjesz co prawda więcej wody, ale to nic w porównaniu do mikroplastiku, który znajduje się w jednorazowych produktach, a następnie trafia do wód gruntowych.
 17. Kupuj lokalne produkty. O ile to możliwe, korzystaj z miejscowych warzyw i owoców. Pamiętajmy, że transport na duże odległości równa się ogromnemu zanieczyszczeniu planety.
 18. Wyrzucaj śmieci bezpośrednio z domowego kosza na śmieci. Zużyte worki na śmieci to też śmieci. Alternatywą mogą być organiczne worki wykonane ze składników roślinnych. W tym przypadku trzeba liczyć się niestety z większymi kosztami, a jak wiadomo, nie lubimy wydawać pieniędzy na śmieci.
 19. Korzystaj z biletów elektronicznych. Nie tylko zapłacisz kilka złotych mniej, ale również oszczędzisz przy okazji drzewa.
 20. Płać rachunki przez internet. Faktury online są nie tylko wygodne, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko. Życie w XXI w. ma wiele minusów, ale pamiętajmy też o pozytywnych stronach!
 21. Zakręć wodę podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 5 litrów wody dziennie. A jeśli już jesteśmy przy wodzie - wybierz prysznic zamiast wanny. Przeciętnie użytkownicy pryszniców zużywają o połowę mniej wody.

Świadomość na temat ekologii i zmian klimatycznych to aktualnie najważniejszy temat dla ludzkości. Powodzenia! Troska o planetę to nie tylko zrównoważone podejście do opakowań. Produkcja żywności musi iść w parze z dbałością o kondycję gleby oraz umiejętnym gospodarowaniem jej zasobami.