17 lat temu, o północy 1 maja 2004 roku , Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem do unijnej wspólnoty zostały przyjęte wówczas – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa. Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

Zdecydowana większość naszego społeczeństwa głosowała za przystąpieniem do Unii.

W referendum za członkostwem w UE opowiedziała się zdecydowana większość – 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu, przeciwnych było 22,455 proc. Oddano tez 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wynosiła 58,85 proc.

Oficjalne unijne uroczystości odbyły się wieczorem 1 maja w Dublinie ( Irlandia pełniła wówczas, półroczne przewodnictwo UE). 25 flag Unii przy dźwiękach „Ody do radości” Beethovena zostało wciągniętych na maszty przed siedzibą prezydenta Irlandii Mary McAleese.

Państwowe uroczystości odbyły się również na placu Piłsudskiego w Warszawie. W obecności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego flaga UE zawisła na maszcie o północy 30 kwietnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza. „Polki ! Polacy!, Europejczycy!, Witajcie we wspólnej Europie” - tymi słowami zwrócił się prezydent do kilku tysięcy zebranych osób na warszawskim placu Piłsudskiego.

Jednak najgłośniej obwieścił wejście Polski do Unii Europejskiej dzwon Zygmunta, który z tej okazji zadzwonił w Krakowie.