Dzień polskiej żywności przypada 25 sierpnia, święto jest obchodzone od 2013 roku. Data nie jest przypadkowa, pod koniec sierpnia stragany i sklepowe półki są pełne polskich świeżych warzyw i owoców, a rolnicy świętują dożynki. Celem tego dnia jest przypomnienie jak bogata jest oferta rodzimych producentów żywności.

25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności. To dzień, w którym możemy docenić rodzime produkty bez kompleksów, delektować się nimi bez ograniczeń.

Polska rocznie produkuje żywność o wartości ponad 250 mld zł (dane 2018 r.) Na skutek pandemii koronawirusa w marcu i kwietniu nastąpił duży spadek sprzedaży eksportowej. Osłabienie eksportu polskiej żywności odbiło się negatywnie głównie na producentach mięsa wołowego, drobiowego, wieprzowego oraz przemyśle mleczarskim. Według analizy Santander Bank Polska w III lub IV kwartale 2021 r. eksport polskiej żywności wróci do poziomu sprzed kryzysu, czemu sprzyjać będzie konkurencyjność cenowa i jakościowa artykułów rolno-spożywczych.

Szacuje się, że rocznie około 40% żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych, głównie w krajach Unii Europejskiej. Ważną przewagą jest duży potencjał produkcyjny krajowego sektora. Polska jest numerem jeden w UE m.in. w produkcji drobiu, żyta oraz jabłek. Jest też jednym z największych producentów pozostałych zbóż i owoców, buraków cukrowych, rzepaku, mięsa wieprzowego i wołowego - informuje Santander.

Polacy od pewnego czasu coraz chętniej kupują lokalnie i sezonowo. Polską żywność doceniają zarówno konsumenci, sprzedawcy detaliczni jak i restauratorzy.

Nie jest tajemnicą, że polskie owoce i warzywa to skarb, nasze ziemniaki, buraki, kapusty ale też truskawki, maliny, śliwki czy jabłka to smaki, których nie da się zastąpić.

Inicjatorami święta są twórcy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie".