Podpisanie w dniu 9 grudnia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ustawy z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, stanowiło finalny etap prac legislacyjnych mających na celu zapewnienie polskim rolnikom możliwości uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich. Zauważyć trzeba, że sama ustawa procedowana była w stosunkowo szybkim tempie. Projekt aktu normatywnego wpłynął do laski marszałkowskiej w Sejmie w dniu 6 listopada br., zaś 29 listopada ustawa skierowana została do izby wyższej. Z kolei 6 grudnia Marszałek Sejmu skierował ustawę do Prezydenta celem jej podpisania.

Opublikowany w ostatnim czasie projekt Ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw stanowi kolejny element procesu dostosowywania prawa krajowego do przepisów Unii Europejskiej. Tym razem celem nowelizacji zaproponowanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest  zmiana przepisów Ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 1741). Zdaniem wnioskodawcy istnieje konieczność implementacji do prawa polskiego rozwiązań obecnych w treści Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylającego rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013. Istotnym jego elementem jest wprowadzenie w państwach członkowskich tzw. mechanizmu warunkowości społecznej. Jego istota dotyczy uzależnienia wysokości otrzymywanego wsparcia od przestrzegania wybranych przepisów z zakresu prawa pracy oraz zasad BHP. 

Utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Finansowego Instrumentu Współpracy Rozwojowej - tzw. FIWR pozwoli zdaniem Rady Ministrów wyposażyć Bank Gospodarstwa Krajowego w narzędzia pozwalające zdynamizować realizację działań z zakresu współpracy rozwojowej. Dlatego też w ostatnich dniach Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt Ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym zadaniem, jakie przed projektem ustawy nowelizującej postawił jego wnioskodawca – tj. Minister Finansów, stanowić będzie właśnie wdrożenie wspomnianego instrumentu.

Opublikowanie w ostatnich dniach projektu Ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw stanowi konsekwencję publikacji przez Komisję Europejską przepisów regulujących unijne standardy w zakresie sektora owoców i warzyw. Konkretnie zaś, to wejście w życie Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2429 z dnia 17 sierpnia 2023 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do norm handlowych dotyczących sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1666/1999 oraz rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 i (UE) nr 1333/2011 wywołuje skutki w krajowym porządku prawnym. W tym analizowanym przypadku powstała konieczność dostosowania treści zawartych w Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1980) do nowych rozwiązań prawnych ustanowionych przez Komisję Europejską. Zdaniem wnioskodawcy projektu ustawy, tj. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zakres przedmiotowy zmian pochodzących od unijnego ustawodawcy powoduje, iż zachodzi konieczność nowelizacji ustawy o IJHARS, nie zaś Ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (Dz. U. z 2023 r. poz. 1318).

Podpisanie w listopadzie przez Prezydenta RP Ustawy z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis umożliwiło dostosowanie prawa krajowego do obowiązujących od dnia 1 stycznia 2024 roku Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym. Wspomniane regulacje unijne wdrażają w szczególności rozwiązania pozwalające udzielać pomoc de minimis w sektorach, które były dotychczas wykluczone z możliwości jej uzyskiwania, oraz zlikwidować niższy limit tej formy pomocy w sektorze transportu towarów. Zmianie uległ również sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych – obecnie jest to bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata podatkowe.