Podpisanie w listopadzie przez Prezydenta RP Ustawy z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis umożliwiło dostosowanie prawa krajowego do obowiązujących od dnia 1 stycznia 2024 roku Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym. Wspomniane regulacje unijne wdrażają w szczególności rozwiązania pozwalające udzielać pomoc de minimis w sektorach, które były dotychczas wykluczone z możliwości jej uzyskiwania, oraz zlikwidować niższy limit tej formy pomocy w sektorze transportu towarów. Zmianie uległ również sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z lat podatkowych – obecnie jest to bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie lata podatkowe.
Istotnym dla przedsiębiorców novum jest zwiększenie maksymalnej wysokości wartości pomocy de minimis, z jakiej mogą skorzystać wnioskujący przedsiębiorcy. Tak więc pomoc, o udzielenie której można się ubiegać, została podwyższona do kwoty 750 tys. euro. Z kolei limit pomocy de minimis o jaką można ubiegać się w sektorze drogowego transportu towarów zwiększono z kwoty 100 tys. euro do 300 tys. euro. Obydwa wymienione Rozporządzenia Komisji zastąpiły wcześniejsze regulacje tj. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym. Z omawianej formy wsparcia finansowego będą mogli skorzystać między innymi przedsiębiorcy działający w sektorze węglowym, jak też przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem pomocy w celu nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów. O znaczeniu tej formy pomocy finansowej świadczą między innymi dane za 2022 rok – wówczas z pomocy de minimis skorzystało w Polsce blisko 304 tysiące podmiotów. Z kolei pomocy udzielało blisko 3.6 tysiąca podmiotów.
Głównym celem Ustawy z dnia 18 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis jest zastąpienie w krajowych aktach normatywnych odesłań do nieobowiązujących obecnie aktów prawnych UE, tj. Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 oraz Rozporządzenia Komisji (UE) nr 360/2012 ogólnym sformułowaniem wskazującym, że pomoc de minimis będzie udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Tym samym nie jest już konieczne każdorazowe wskazywanie w kilkunastu ustawach, że pomoc de minimis będzie udzielana na warunkach w nich określonych. Nieodzowne jest natomiast wskazanie, że pomoc będzie udzielana przedsiębiorcom jako pomoc de minimis. Uprości to między innymi kwestie związane z koniecznością regularnego nowelizowania wielu ustaw.
Po drugie, ustawa zapewni dostosowanie okresu, za który powinny być składane oświadczenia albo zaświadczenia o pomocy de minimis, do obowiązujących przepisów. Wnioskodawca ustawy, tj. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał w początkowym okresie prac legislacyjnych, iż stwierdzono w niektórych ustawach obecność przepisów nie zapewniających zwięzłości aktowi prawnemu w omawianej problematyce.
Nowa ustawa z 18 października 2024 r. znowelizowała między innymi takie ustawy jak Ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, Ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Ustawę z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających; Ustawę z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników czy też Ustawę z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.