Bez wątpienia okres występowania pandemii koronawirusa COVID-19 stanowi wyzwanie dla tysięcy polskich przedsiębiorców. Ustanowienie ograniczeń mających przeciwdziałać wzrostowi zachorowań, które dotknęły wiele branż spowodowało, że wysoce zauważalny stał się spadek pobytu oraz problemy z finansowaniem działalności gospodarczej.

Przypomnieć trzeba, że w połowie ubiegłego roku, tj. 19 czerwca weszła w życie Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1086 z późn. zm.). W tym akcie prawnym ustawodawca wprowadził dopłaty do udzielanych przedsiębiorcom kredytów obrotowych udzielanych w walucie polskiej zarówno odnawialnych i nieodnawialnych, w celu zapewnienia płynności finansowej, zwłaszcza krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z pandemią.

            W związku z intensyfikacją wskazanych negatywnych zjawisk w gospodarce, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawił projekt Ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. W Ocenie Skutków Regulacji wnioskodawca podkreśla, że: Wstrząs gospodarczy wywołany epidemią COVID-19 wpływa na zakłócenie łańcuchów dostaw, stanowi przyczynę obniżenia popytu konsumpcyjnego, a także, z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą, skutkuje ograniczeniem planów inwestycyjnych oraz ograniczeniem płynności finansowej przedsiębiorstw. Stąd też projektuje się ustanowienie dopłat do całości odsetek należnych bankowi z tytułu kredytu udzielonego przedsiębiorcom szczególnie dotkniętym COVID-19. Istotnym elementem ustawy nowelizującej jest wyposażenie ministra właściwego do spraw gospodarki w kompetencję do wskazania w planowanym rozporządzeniu - ,,rodzajów działalności sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) stanowiących działalność gospodarczą szczególnie dotkniętą skutkami COVID-19”. Przedsiębiorcy wykonujący rodzaje działalności, które zostaną wymienione w rozporządzeniu będą mogli ubiegać się o udzielenie kredytów ze 100% dopłatą do oprocentowania. O udzielenie dopłaty w pełnej wysokości będą mogli ubiegać się zarówno przedsiębiorcy względem kredytów zawartych po wejściu ustawy nowelizującej w życie, jak i wobec kredytów zawartych przed tą datą, pod warunkiem, że zawarta umowa kredytowa zostanie dostosowana do nowego stanu prawnego.

            Według szacunkowych danych przedstawionych przez wnioskodawcę, w Polsce funkcjonuje około 2 mln jednoosobowych przedsiębiorstw osób fizycznych, 0,5 mln spółek prawa handlowego oraz blisko 1,3 mln podmiotów prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Zaznaczyć warto, że wysokość środków przeznaczonych na dopłaty do oprocentowania w latach 2020 – 2029 nie uległa zmianie względem 2020 roku i wynosi wciąż 567 600 000 zł. Dopuszcza się wszakże możliwość przesunięcia ewentualnych niewykorzystanych środków z lat 2020 – 2022, na lata późniejsze, tj. do 2029 roku.

            Planuje się, że nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.