Opublikowany w ostatnim czasie projekt Rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych stanowi odpowiedź na zmiany, jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie do Ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej (Dz. U. poz. 834). Wspomniana ustawa poddała nowelizacji łącznie aż sześćdziesiąt różnych ustaw immanentnie związanych z działalnością organów administracji podporządkowanych Prezesowi Rady Ministrów i Radzie Ministrów. Jedną z ustaw, w której ustawa z 15 maja 2024 roku wprowadziła zmiany, była Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. 2024 poz. 125).

            Przypomnieć warto, że celem wspomnianego aktu prawnego z 15 maja tego roku jest określenie zasad zarządzania mieniem państwowym, w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych. Przede wszystkim, we wspomnianym akcie normatywnym zawarto, iż państwową osobą prawną są zarówno jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, utworzone w drodze ustawy lub na podstawie ustawy lub w wykonaniu ustawy przez organ administracji rządowej, w celu realizacji zadań publicznych, jak również agencje wykonawcze, w końcu zaś instytucje gospodarki budżetowej, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. wprowadziła do Ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym zapis, iż dysponentem Funduszu Inwestycji Kapitałowych oraz organem właściwym w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa, finansowanych ze środków Funduszu, w miejsce Prezesa Rady Ministrów, stał się minister właściwy do spraw aktywów państwowych.

            W projekcie rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych proponuje się również enumeratywne wyliczenie podmiotów zobligowanych do informowania dysponenta Funduszu Inwestycji Kapitałowych o dokonanych wpłatach środków na rachunek Funduszu. W treści § 18 projektu określono, iż dysponenci części budżetowych każdorazowo po dokonaniu wpłaty środków na rachunek Funduszu Inwestycji Kapitałowych przedkładają ministrowi informację w zakresie tej wpłaty, zawierającą w szczególności nazwę spółki z udziałem Skarbu Państwa, która dokonała wpłaty dywidendy, nazwę organu lub podmiotu uprawnionego do wykonywania uprawnień Skarbu Państwa, wysokość wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, przysługującej Skarbowi Państwa, w końcu zaś wysokość wpłaty dokonanej na rzecz Funduszu. Z kolei w § 3 projektu rozporządzenia zawarto, że nabycie akcji przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra, może nastąpić albo na wniosek - w tym przypadku na wniosek ministra kierującego działem administracji rządowej właściwego ze względu na przedmiot przeważającej działalności spółki, której akcje mają być nabyte przez Skarb Państwa, ministra – członka Rady Ministrów, pełnomocnika Rządu ustanowionego na podstawie Ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów, podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, innego niż minister, albo też - z inicjatywy samego ministra. Wspomniany wniosek zawierać musi w szczególności: oznaczenie spółki, której akcje mają być nabyte przez Skarb Państwa, szacowaną wartość i proponowaną liczbę nabywanych akcji, ze wskazaniem dokumentów stanowiących podstawę oszacowania tej wartości, proponowany termin nabycia akcji, jak i szczegółowe uzasadnienie wniosku. Jego obligatoryjnym elementem jest m. in. omówienie skutków ekonomicznych i społecznych planowanego nabycia akcji.

W § 19 zawierającym przepisy przejściowe wskazano, że wobec toczących się obecnie wniosków o objęcie akcji lub udziałów ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych, stosować się będzie już regulacje zawarte w nowym Rozporządzeniu, z tym że czynności dokonane w toku rozpatrywania tych wniosków pozostają skuteczne.

            Projektuje się, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Wraz z wejściem w życie omawianego rozporządzenia straci jednocześnie moc dotychczasowe Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych.